Liber Herbarum II:
Copyright © Erik Gotfredsen.
Den ukomplette reference-guide til lægeplanter og plantemedicin
The incomplete reference-guide to Herbal medicine
Der unvollständige Referenz-Guide für Arzneipflanzen und Heilkräuter
Hið ófullkomna uppsláttarrit um lækningajurtir
A guia incompleta das plantas medicinais
Index Legal statement Generel Help

Updated: 08-07-2014 22:27:56

Former
DK: Beta-Amyrin

Nerol

Next
DK: Palmitolsyre

IngredientsPlantUse
LiberHerbarum Minor
LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor

Ser.nr.1448
Nerol
Nerol
Nerol
Nerol
nerol
Nerol
top of pageIngredientsPlantUse


Nomina herbarum

Plantenavne

Plant names

Pflanzennamen
Used part
Aeolanthus myriantha-Ninde-Flos/Flores 503-1974
Agathosma BetulinaBukkoAgathosma betulinaBaccostrauchOther/Unspecified 503-37
Aloysia citrodoraCitronverbenaLemon verbena-Other/Unspecified 503-59
Aloysia citrodoraCitron-VerbenaLemon verbenaZitronenstrauchOther/UnspecifiedFolia 32-29
Andropogon nardusCitronellaCeylon CitronellaCitronellgrasOther/Unspecified 503-340
Artemisia dracunculusEstragonTarragonEstragonOther/Unspecified 503-123
Artemisia vulgarisAlmindelig GråbynkeMugwortGemeiner BeifussOther/Unspecified 503-127, 506
Boldea fragransBoldoBoldoBoldeaFolia 503-715
Bursera delpechiana-Lignaloe-Other/Unspecified 503-189
Camellia sinensisTeBlack teaChinesischer TeeFolia 503-198
Cananga odorataYlang-ylangChanel #5 treeIlang IlangOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-200
Centella asiaticaAsiatisk centellaAsiatic pennywortAsiatische WassernabelOther/Unspecified 503-235
Cinnamomum camphoraKamferCamphor treeKampferbaumFolia 503-267
Cinnamomum verumCeylon-kanelTrue cinnamonCeylon-ZimtbaumOther/UnspecifiedFolia 503-269
Cistus creticusGummibærende SoløjeAmbreineÄgeische CistroseFolia 503-272
Citrus aurantium ssp bergamia-BergamotBergamotteOther/Unspecified 62
Citrus limonCitronLemonZitroneOther/Unspecified 503-279
Citrus reticulataMandarinChen-piClementineFructus/Semen 503-281
Citrus sinensisAppelsinblood orangeApfelsineOther/UnspecifiedFructus/Semen 61, 503-282
Citrus x aurantiumPomeransBigarade OrangeBittere OrangeOther/UnspecifiedFolia 61, 503-276
Citrus x paradisiGrapefrugtGrapefruitGrapefruitOther/Unspecified 503-283
Coriandrum sativumAlmindelig korianderCorianderKorianderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-308
Cymbopogon citratusCitrongræsCitronella grassCitronellaOther/Unspecified 61, 503-337
Cymbopogon parkeri-Skhabar-Other/Unspecified 503-341
Cymbopogon winterianusÆgte citrongræsJava cintronella-Other/Unspecified 503-342
Elettaria cardamomumMalabarkardemommeElettariaGrüner KardamomOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-377
Elsholtzia eriostachya var. pusilla-'Dwarf' Bush Mint-Other/Unspecified 503-1998
Elsholtzia pilosa-Hairy Mint Shrub-Other/Unspecified 503-2001
Eucalyptus behriana---Folia 503-2106
Eucalyptus cuprea---Folia 503-2105
Eucalyptus desquamata---Folia 503-2113
Eucalyptus fasiculosa---Folia 503-2116
Eucalyptus intertexta---Folia 503-2107
Eucalyptus lansdowneana---Folia 503-2110
Eucalyptus largisparsa---Folia 503-2104
Eucalyptus leucoxylon-Iron Bark Tree-Folia 503-2117
Eucalyptus melanophloia---Folia 503-2115
Eucalyptus ochrophloia---Folia 503-2108
Eucalyptus odorata---Folia 503-2112
Eucalyptus populnea---Folia 503-2102
Eucalyptus porosa---Folia 503-2111
Eucalyptus sparsa---Folia 503-2103
Eucalyptus viridis---Folia 503-2114
Helichrysum angustifolium-Everlasting-Other/Unspecified 503-468
Helichrysum italicumKarryplanteCurry plantItalienisches SonnengoldOther/Unspecified 62
Humulus lupulusAlmindelig humleCommon HopHopfenOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-480, 506
Hypericum perforatumPrikbladet perikonSt John's wortEchtes JohanniskrautOther/Unspecified 503-491
Hyssopus officinalisÆgte isopHerb HyssopYospFoliaFlos/Flores 503-495, 506
Jasminum officinaleLægejasminAnbarEchter JasminOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-508
Juniperus communisAlmindelig eneCommon juniperGemeiner WacholderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-516, 506
Laurus nobilisÆgte laurbærBay LaurelLorbeerFolia 503-543
Lavandula angustifoliaÆgte LavendelCommon LavenderLavendelOther/Unspecified 61
Lavandula latifoliaBredbladet lavendelAspicBreitblättriger LavendelOther/Unspecified 503-545
Lavandula x intermedia-Bastard lavenderLavandinOther/Unspecified 503-546
mangifera indicaMangoCommon MangoMangoFlos/Flores 503-600
Melaleuca alternifoliaTetræMelaleuca alternifoliaAustralischer TeebaumFolia 503-1273, 506
Melia azedarachPaternostertræBarbados lilacChinesische HolunderOther/Unspecified 503-608
Melissa officinalisCitron MelisseLemon balmMelisseOther/Unspecified 503-612, 506
Mentha piperitaPeber-MyntePeppermintPfeffer-MinzeOther/Unspecified 506
Mentha pulegiumPolej-MyntePenny RoyalPolei MinzeOther/Unspecified 503-617, 506
Monarda fistulosaHestemynteWild BergamotWilde BergamotteOther/Unspecified 503-635, 506
Myristica fragransMuskatMaceMacisOther/Unspecified 503-649
Myrtus communisAlmindelig myrteCommon MyrtleBraut-MyrteOther/Unspecified 503-652
Nepeta catariaAlmindelig katteurtCat NipEchte KatzenminzeOther/Unspecified 503-658, 506
Ocimum basilicumBasilikumSweet basilBasilikumOther/Unspecified 503-667, 506
Origanum vulgareAlmindelig merianOreganoDostOther/Unspecified 503-2085
Origanum vulgare var. viride---Other/Unspecified 503-2084
pelargonium citrosum-Citrosa-Other/Unspecified 503-2135
Pelargonium roseum-Scented Geranium-Other/Unspecified 503-2231
Pimenta acris-Bay RumBayFolia 503-741
Polianthes tuberosaTuberoseTuberosaNachthyazintheFlos/Flores 503-768
Robinia pseudacaciaAlmindelig robinieAcaciaFalsche AkazieOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-863, 506
Rosa gallicaFransk roseGallic RoseEssig-RoseFlos/Flores 503-868
Rosa x centifoliaCentifolieroseProvence roseZentifolieOther/Unspecified 503-866
Rosa x damascenaAleksandrinerroseDamask roseDamascener RoseOther/Unspecified 503-867
Rosmarinus officinalisRosmarinRosemaryRosmarinOther/Unspecified 503-873
Salvia sclareaBroget salvieClaryMuskateller-SalbeiOther/Unspecified 503-889
Sambucus nigraAlmindelig hyldElderSchwarzer HolunderOther/Unspecified 503-892
Satureja hortensisAlmindelig SarSummer savoryBohnenkrautOther/Unspecified 503-903
Satureja montanaVinter-SarWinter savoryWinter-BohnenkrautOther/Unspecified 61, 503-904
Sideritis mugronensis---FoliaFlos/Flores 503-2048
Sideritis scardica-Balkan Sideritis-Other/Unspecified 503-2050
Skimmia arborescens---Folia 503-1092
Tamarindus indicaTamarindeTamarindTamarindenbaumFructus/Semen 503-992
Telosma cordata-Chinese-violet-Flos/Flores 503-5009
Teucrium cyprium-Cyprus Germander-Folia 503-2058
Teucrium divaricatum canescens---Folia 503-2059
Teucrium kotschyanum-Stavros Kotschy's Germander-Folia 503-2061
Teucrium micropodioides-Small 'Cyprus' Germander-Folia 503-2062
Thymus funkii-Funk's Thyme-Other/Unspecified 503-2100
Thymus longicaulis-KekikLangenstengliger ThymianOther/Unspecified 503-2095
Thymus x citriodorusCitron-TimianLemon thymeZitronen-ThymianOther/Unspecified 503-2099
TiliaLindLimeLindenFlos/Flores 503-1017
Vaccinium corymbosumAmerikansk blåbærAmerican blueberryAmerikanische BlaubeereFructus/Semen 503-1038
Vaccinium myrtillusAlmindelig BlåbærBilberryHeidelbeereOther/Unspecified 503-1040
Vitis viniferaAlmindelig vinCommon grape vineEuropäische WeinrebeFolia 503-1068
Zingiber officinaleÆgte ingefærGingerIngwerOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1078, 506
top of pageIngredientsPlantUse


Sygdomme & anvendelser

Diseases & Uses

Krankheiten & Anwendungen
##<3083>## GBTrichomonicide- 503
antiseptiskantisepticAntiseptikum 503
aromastofAromaticAroma 503
beroligende middelsedativeTranquilizer 503
ParfumePerfumeParfüm 503
pesticidPesticidePestizid 503
top of pageIngredientsPlantUse
Custom Search
Copyright © Erik Gotfredsen