Liber Herbarum II:
Copyright © Erik Gotfredsen.
Den ukomplette reference-guide til lægeplanter og plantemedicin
The incomplete reference-guide to Herbal medicine
Der unvollständige Referenz-Guide für Arzneipflanzen und Heilkräuter
Hið ófullkomna uppsláttarrit um lækningajurtir
A guia incompleta das plantas medicinais
Index Legal statement Generel Help

Updated: 08-07-2014 22:24:52

Former
DK: bornylacetat

CAS nr. 00123-35-3

Next
DK: carvacrol

IngredientsPlantUse
LiberHerbarum Minor
LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor

Ser.nr.0462
CAS-nr.00123-35-3
myrcen
Myrcene
Myrcen
Myrcen
Myrseeni
Mircen
Myrceen
Mircene
Mirceno
myrcene
Mirceno / Myrcene
香叶烯
Мирцен
ミルセン
میرسن
top of pageIngredientsPlantUse


Nomina herbarum

Plantenavne

Plant names

Pflanzennamen
Used part
Abies albaAlmindelig ædelgranEuropean silver FirEdel-TanneFolia 503-4
Achillea millefoliumAlmindelig røllikeYarrowGemeine SchafgarbeFolia 503-18, 506
Achyrocline satureioides---Other/Unspecified 61
Acinos suaveolens--Wohlriechender SteinquendelOther/Unspecified 503-1981
Acorus calamusAlmindelig KalmusSweet flagKalmusOther/Unspecified 503-25, 506
Agastache foeniculumIndianermynteBlue Giant HyssopAnis-YsopOther/Unspecified 503-1975
Agastache nepetoides-Yellow Giant Hyssop-Other/Unspecified 503-1976
Agastache urticifolia-Giant hyssop-Other/Unspecified 503-36
Agathosma BetulinaBukkoAgathosma betulinaBaccostrauchOther/UnspecifiedFolia 503-37, 503-151
Aloysia citrodoraCitronverbenaLemon verbena-Other/Unspecified 503-59
Alpinia galangaStor galangaBlue GingerGalgantOther/UnspecifiedFoliaRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-60
Alternanthera pungens-KHAKIWEED-Other/Unspecified 61
Andropogon nardusCitronellaCeylon CitronellaCitronellgrasOther/Unspecified 61, 503-340
Anethum graveolensDildDillDillOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-83
Angelica archangelicaFjeld-KvanGarden angelicaArznei-EngelwurzOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/BulbusFructus/Semen 503-84, 506
Aniba duckei-Bois-De-RoseRosenholzbaumOther/Unspecified 503-88
Apium graveolensVild SelleriCelerySellerieOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-96, 506
Aralia cordataUdoJapanese spikenard-Radix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-102
Arnica MontanaAlmindelig guldblommeLeopard's baneArnikaOther/Unspecified 61
Artemisia annuaEnårig bynkeAnnual mugwortEinjähriger BeifussOther/Unspecified 503-120
Artemisia capillarisTrådbladet malurtCapillaris-Other/Unspecified 503-121
Artemisia dracunculusEstragonTarragonEstragonOther/Unspecified 503-123
Artemisia salsoloides---Other/Unspecified 503-5001
Artemisia vulgarisAlmindelig GråbynkeMugwortGemeiner BeifussOther/Unspecified 503-127, 506
Aspalathus linearis-Bush teaBuschmannteeOther/Unspecified 503-2254
Avena sativaAlmindelig havreOatSaat-HaferFructus/Semen 503-144
Boswellia sacraRøgelsestræFrankincenseSomalischer WeihrauchOther/Unspecified 61, 503-168
Boswellia serrataRøgelsestræIndian frankincense-Other/Unspecified 503-2157
Bursera delpechiana-Lignaloe-Other/Unspecified 503-189
Calamintha nepeta glandulosa-Lesser Calamint-Other/UnspecifiedFolia 503-1341
Camellia sinensisTeBlack teaChinesischer TeeFolia 503-198
Canarium indicum-Java-Olive-Other/Unspecified 503-201
Capsicum annuumSpansk peberChile de ArbolEinjähriger SchotenpfefferFructus/Semen 503-207, 506
Capsicum frutescensCayennepeberAfrican pepperBeissbeereFructus/Semen 503-208, 506
Carica papayaAlmindelig papajaCommon papawBaummeloneFructus/Semen 503-209
Carum carviKommenCarawayKümmelOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-211
Centella asiaticaAsiatisk centellaAsiatic pennywortAsiatische WassernabelOther/Unspecified 503-235
Chamaemelum nobileRomerkamilleRoman CamomileRömische KamilleOther/Unspecified 503-246
Chenopodium ambrosioidesVellugtende gåsefodAmerican goosefootEpazoteOther/Unspecified 503-250
Chrysanthemum partheniumMatremFever-fewFalsche KamilleOther/Unspecified 503-2220
Chrysanthemum x morifolium-chrysanthemum-Other/Unspecified 503-1148
Cinnamomum camphoraKamferCamphor treeKampferbaumFolia 503-267
Cinnamomum verumCeylon-kanelTrue cinnamonCeylon-ZimtbaumFoliaCortexRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-269
Cistus creticusGummibærende SoløjeAmbreineÄgeische CistroseFolia 503-272
Citrus aurantiifoliaLimeEgyptian limeLimetteFructus/Semen 503-275
Citrus limonCitronLemonZitroneOther/Unspecified 503-279
Citrus mitis-Calamansi-Fructus/Semen 503-1222
Citrus reticulataMandarinChen-piClementineFructus/Semen 503-281
Citrus sinensisAppelsinblood orangeApfelsineFructus/Semen 503-282
Citrus x aurantiumPomeransBigarade OrangeBittere OrangeFoliaFlos/Flores 503-276
Citrus x paradisiGrapefrugtGrapefruitGrapefruitOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-283
Cleonia lusitanica-Spanish Heal-All-Folia 503-1988
Coleus barbatus-Coleus forskohlii-Other/Unspecified 503-293
Conyza canadensisCanadisk bakkestjerneHorse-weedKanadisches BerufkrautOther/Unspecified 506
Coriandrum sativumAlmindelig korianderCorianderKorianderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-308
Coridothymus capitatus--Kopfiger ThymianOther/Unspecified 503-1991
Croton cajucara---Other/Unspecified 61
Croton eleuteriaKaskarilleCascarillaKrotonbaumCortex 503-321
Cuminum cyminumSpids-KommenCuminKreuzkümmelOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-329
Cunila origanoides-American DittanySteinminzeOther/Unspecified 503-330
Cymbopogon citratusCitrongræsCitronella grassCitronellaOther/UnspecifiedHerba 32-28, 61, 503-337
Cymbopogon flexuosusIndisk citrongræsLemon grassMalabargrasOther/Unspecified 503-338
Cymbopogon winterianusÆgte citrongræsJava cintronella-Other/Unspecified 503-342
Daucus carotaGulerodWild carrotMöhreFructus/Semen 503-357
Dictamnus albusHvid diktamBurning bushDiptamOther/UnspecifiedFolia 503-359
Dracocephalum parviflorumStorbægret DragehovedAmerican Dragon-head-Other/Unspecified 503-629
Dracocephalum thymiflorumRussisk dragehovedDracocephalumThymianblütiger DrachenkopfOther/Unspecified 503-630
EchinaceaPurpursolhatCone FlowerPurpursonnenhutFructus/Semen 503-376, 506
Elettaria cardamomumMalabarkardemommeElettariaGrüner KardamomOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-377
Elsholtzia blanda-Bantaluki-Other/Unspecified 503-1361
Elsholtzia ciliataÆgte kryddermynteCrested ElsholtziaEchte KamminzeOther/Unspecified 503-1996
Elsholtzia eriostachya var. pusilla-'Dwarf' Bush Mint-Other/Unspecified 503-1998
Elsholtzia pilosa-Hairy Mint Shrub-Other/Unspecified 503-2001
Elsholtzia polystachya-Bush Mint-Folia 503-2002
Ephedra sinicaEfedraChinese ephedraChinesisches MeerträubelOther/Unspecified 503-382
Eucalyptus albens---Other/Unspecified 503-1365
Eucalyptus angulosa---Folia 503-2134
Eucalyptus astringens-brown mallet-Other/Unspecified 503-1366
Eucalyptus behriana---Folia 503-2106
Eucalyptus blakelyi---Other/Unspecified 503-1367
Eucalyptus bosistoana---Other/Unspecified 503-1368
Eucalyptus botryoidesBastardmahognibangalay-Other/Unspecified 503-1369
Eucalyptus brassiana-Brasses' Eucalyptus-Folia 503-1370
Eucalyptus camaldulensis-Murray red gumRoter EukalyptusOther/Unspecified 503-1372
Eucalyptus ceratocorys---Folia 503-2137
Eucalyptus citriodoraCitron EucalyptusCitron-Scented GumZitronen-EukalyptusOther/UnspecifiedFolia 503-400
Eucalyptus cladocalyx-Sugar Gum-Other/Unspecified 503-1373
Eucalyptus cuprea---Folia 503-2105
Eucalyptus dealbata---Other/Unspecified 503-1374
Eucalyptus desquamata---Folia 503-2113
Eucalyptus diversicolor-Karri tree?-Other/Unspecified 503-1375
Eucalyptus dolichorhyncha---Folia 503-2141
Eucalyptus erythrandra---Folia 503-2142
Eucalyptus fasiculosa---Folia 503-2116
Eucalyptus forrestiana---Folia 503-2143
Eucalyptus globulusFebertræTasmanian blue gumBlauer EukalyptusOther/Unspecified 503-401
Eucalyptus incrassata---Folia 503-2146
Eucalyptus intertexta---Folia 503-2107
Eucalyptus lansdowneana---Folia 503-2110
Eucalyptus largisparsa---Folia 503-2104
Eucalyptus leucoxylon-Iron Bark Tree-Folia 503-2117
Eucalyptus maculata-Gum-Other/Unspecified 503-1376
Eucalyptus maideni---Other/Unspecified 503-1377
Eucalyptus melanophloia---Folia 503-2115
Eucalyptus melliodora-Yellow Box-Other/Unspecified 503-1378
Eucalyptus moluccana---Other/Unspecified 503-1379
Eucalyptus occidentalis---Other/Unspecified 503-1381
Eucalyptus ochrophloia---Folia 503-2108
Eucalyptus odorata---Folia 503-2112
Eucalyptus oviformis---Other/Unspecified 503-1382
Eucalyptus polyanthemos-Silver Dollar Gum-Other/Unspecified 503-1384
Eucalyptus populnea---Folia 503-2102
Eucalyptus porosa---Folia 503-2111
Eucalyptus punctata-Grey Gum-Other/Unspecified 503-2148
Eucalyptus siderophloia---Other/Unspecified 503-1386
Eucalyptus sideroxylon-black ironbark-Other/Unspecified 503-1387
Eucalyptus sparsa---Folia 503-2103
Eucalyptus stoatei---Folia 503-2152
Eucalyptus tereticornis-blue gum-Other/Unspecified 503-1388
Eucalyptus tetraptera---Folia 503-2153
Eucalyptus viridis---Folia 503-2114
Ferula gummosa-GalbanumGalbanumOther/Unspecified 503-414
Ficus caricaAlmindelig figenCommon figFeigenbaumOther/Unspecified 503-417
Foeniculum VulgareAlmindelig FennikelFennelFenchelFructus/Semen 503-420, 506
Glechoma hederaceaKorsknapGround IvyGundermannOther/Unspecified 503-444
gossypiumBomuldCotton plantBaumwolleOther/Unspecified 503-452, 506
Hedeoma drummondii-Drummond's False Pennyroyal-Other/Unspecified 503-460, 506
Hedeoma hispida-Hispid Pennyroyal-Other/Unspecified 503-461
Hedeoma pulegioides-American false pennyroyalAmerikanische PennyroyalOther/Unspecified 503-462, 506
Hedeoma reverchonii-Reverchon's Pennyroyal-Other/Unspecified 503-463
Hesperis matronalisAlmindelig aftenstjerneDamask VioletNachtvioleFlos/Flores 503-2248
Houttuynia cordataKamæleonbladDokudamiHouttuyniaOther/Unspecified 503-479
Humulus lupulusAlmindelig humleCommon HopHopfenOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-480, 506
Hyacinthus orientalisAlmindelig hyacintCommon hyacinthGartenhyazintheFlos/Flores 503-483
Hypericum perforatumPrikbladet perikonSt John's wortEchtes JohanniskrautOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-491, 506
Hyptis suaveolens-Desert LavenderSanguraOther/Unspecified 503-494
Hyssopus officinalisÆgte isopHerb HyssopYospOther/Unspecified 503-495, 506
Hyssopus officinalis ssp. aristatus-HyssopBegrannter YsopOther/Unspecified 503-1983
Illicium verumStjerneanisStar aniseEchter SternanisFructus/Semen 503-497, 506
Isanthus brachiatus-False Pennyroyal-Other/Unspecified 503-506
Juniperus communisAlmindelig eneCommon juniperGemeiner WacholderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-516, 506
Juniperus sabinaSevenbomSavin juniperSefiOther/Unspecified 503-518
Juniperus virginianaBlyanteneCedarRotzederFolia 503-519
Laurus nobilisÆgte laurbærBay LaurelLorbeerOther/UnspecifiedFolia 503-543
Lavandula angustifoliaÆgte LavendelCommon LavenderLavendelFlos/Flores 503-544
Lavandula latifoliaBredbladet lavendelAspicBreitblättriger LavendelOther/Unspecified 503-545
Lavandula x hybrida-Hybrid Lavender-Other/Unspecified 503-2006
Lavandula x intermedia-Bastard lavenderLavandinOther/Unspecified 503-546
Ledum palustreMose-PostMarsh Labrador teaPorstFolia 503-548, 506
Lepechinia calycina-Epling's Lepechinia-Other/Unspecified 503-554, 506
Levisticum officinaleLøvstikkeLovageLiebstöckelRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-557, 506
Lindera benzoin-Benjamin BushBenzoinlorbeerbaumOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-2366
Lippia javanica---Other/Unspecified 503-2345
Litsea glaucescens var. glaucescens-Mexican bay-Other/Unspecified 503-1314
Lycopus europaeusSværtevældGypsywortUfer-WolfstrappOther/Unspecified 503-582, 506
Lycopus uniflorus-Bugle Weed-Other/Unspecified 503-581, 506
Magnolia denudata-Hsin-IYulan-MagnolieOther/UnspecifiedFoliaCortexRadix/Rhizoma/Tuber/BulbusFlos/Flores 503-589
Majorana hortensisHave-merianMarjoramMajoranOther/Unspecified 503-678
Melaleuca alternifoliaTetræMelaleuca alternifoliaAustralischer TeebaumOther/UnspecifiedFolia 503-1273, 506
Melaleuca linariifolia-CAJEPUT TREE-Folia 503-1274
Melissa officinalisCitron MelisseLemon balmMelisseOther/Unspecified 503-612, 506
Mentha aquaticaAlmindelig Vand-MynteWater mintBach-MinzeFolia 503-614
Mentha arvensisAger MynteBrook MintAcker-MinzeFolia 506
Mentha arvensis piperascensJapansk MynteAmerican corn mint-Folia 503-615
Mentha longifoliaGrå mynteHorse MintRoss-MinzeOther/Unspecified 503-616
Mentha piperitaPeber-MyntePeppermintPfeffer-MinzeFolia 506
Mentha pulegiumPolej-MyntePenny RoyalPolei MinzeOther/Unspecified 503-617, 506
Mentha spicataGrøn mynteSpear MintGrüne MinzeOther/Unspecified 503-618, 506
Micromeria congesta---Folia 503-2010
Micromeria croatica---Folia 503-2011
Micromeria dalmatica---Folia 503-2012
Micromeria fruticosa-Tasnanesi-Folia 503-2075
Micromeria fruticosa ssp. barbata---Other/Unspecified 503-2076
Micromeria juliana-Micromeria-Folia 503-2013
Micromeria myrtifolia---Other/Unspecified 503-1407
Micromeria teneriffae---Folia 503-2014
Micromeria thymifolia-Mountain Mint-Folia 503-2015
Minthostachys mollis-Muna-Other/Unspecified 503-2016
Moldavica parviflora-Small-Flowered Moldavica-Other/Unspecified 503-2017
Moldavica thymiflora-Thyme-Flowered Moldavica-Other/Unspecified 503-2018
Monarda citriodora-Lemon BeebalmPräriebergamotOther/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-2077
Monarda clinopodia-Clinopod Bergamot-Other/Unspecified 503-633
Monarda didymaHeste-MynteBergamotGoldmelisseOther/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-634, 506
Monarda fistulosaHestemynteWild BergamotWilde BergamotteOther/Unspecified 503-635, 506
Monarda lindheimeri-Lindheimer's Monarda-Other/Unspecified 503-636
Monarda media-Mean Monarda-Other/Unspecified 503-637
Murraya koenigiiKarrybladCurry leafCurry-OrangenrauteFolia 503-1410
Myristica fragransMuskatMaceMacisOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-649
Myrrhis odorataSødskærmCicelySüssdoldeOther/Unspecified 503-2332
Myrtus communisAlmindelig myrteCommon MyrtleBraut-MyrteOther/Unspecified 503-652
Nepeta catariaAlmindelig katteurtCat NipEchte KatzenminzeOther/Unspecified 503-658, 506
Nepeta racemosaÆgte blåkantCatmint-Other/Unspecified 503-2078
Ocimum basilicumBasilikumSweet basilBasilikumOther/UnspecifiedFolia 503-667, 506
Ocimum canum-Hoary basil-Other/Unspecified 503-2019
Ocimum gratissimum-African basil-Other/UnspecifiedFoliaFlos/Flores 503-1287
Ocimum kilimandscharicumBasilikumAfrican Blue BasilKampferbasilikumFoliaFlos/Flores 503-2020
Ocimum tenuiflorum-Anise-Scented Basil-Folia 503-2024
Origanum minutiflorum---Other/Unspecified 503-2025
Origanum onitesMerianCretan oreganoFranzösischer MajoranOther/Unspecified 503-679
Origanum sipyleum-Bayircayi-Other/Unspecified 503-2079
Origanum syriacum-Bible hyssopStaudenmajoranOther/Unspecified 503-2080
Origanum vulgareAlmindelig merianOreganoDostOther/Unspecified 503-2085
Origanum vulgare hirtum-Greek oreganoGriechischer OreganoOther/Unspecified 503-2082, 503-2083
Origanum vulgare var. gracile---Other/Unspecified 503-2081
Origanum vulgare var. viride---Other/Unspecified 503-2084
Pastinaca sativaAlmindelig pastinakParsnipPastinakRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-702
pelargonium citrosum-Citrosa-Other/Unspecified 503-2135
Pelargonium graveolensRosengeranieGeraniumRosengeranieOther/Unspecified 503-707
Perilla frutescensBladmynteBeefsteakChinesische MelisseOther/Unspecified 503-709
Petroselinum crispumAlmindelig persilleParsleyPetersilieOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 503-712
Phellodendron amurenseAmur korktræAmur cork treeAmur-korkbaumFructus/Semen 503-720
Picea marianaSortgran"Bog Spruce"Schwarz-FichteOther/Unspecified 503-732
Pilocarpus jaborandiJaborandumIndian hempGewöhnlicher JaborandistrauchFolia 503-736
Pilocarpus pennatifoliusJaborandumbladeParaguay JaborandiJaborandiblätterOther/Unspecified 61
Pimenta acris-Bay RumBayFolia 503-741
Pimenta dioicaAllehåndeAllspiceNelkenpfefferFoliaFructus/Semen 503-740
Pinus montanaBjærg-FyrMountain PineBerg-KieferFolia 503-746
Pinus silvestrisSkov-FyrScots pineDähleOther/UnspecifiedFlos/Flores 503-749
Piper auritum-CordoncilloMakulanFolia 503-751
Piper callosum---Other/Unspecified 61
piper cubebaCubeberpeberCubebCubebeOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-753, 506
Piper nigrumSort PeberBlack pepperEchte PfefferOther/UnspecifiedFructus/Semen 61, 503-755
Pistacia lentiscusMastikstræaroeiraLentiskOther/Unspecified 503-757
Porophyllum ruderale-Papaloquelite-Other/Unspecified 503-2277
Prunella vulgarisAlmindelig brunelleCommon self-healGemeine BrunelleOther/Unspecified 503-786
Prunus armeniacaAbrikosApricotAprikosenbaumOther/Unspecified 61, 503-787
Psidium guajavaAlmindelig guavaApple GuavaDjambubaumOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-796
Ptychopetalum olacoidesMuira puamaMarapuamaMuira puamaOther/Unspecified 503-803
Pycnanthemum beadlei-Beadle's Mountain Mint-Other/Unspecified 503-809
Pycnanthemum californicum-California Mountain Mint-Other/Unspecified 503-810
Pycnanthemum clinopodioides---Other/Unspecified 503-811
Pycnanthemum curvipes---Other/Unspecified 503-812
Pycnanthemum incanum-Hoary mountain mint-Other/Unspecified 503-814, 506
Pycnanthemum loomisii-Loomis' Mountain Mint-Other/Unspecified 503-815
Pycnanthemum montanum-Montane Mountain Mint-Other/Unspecified 503-816, 506
Pycnanthemum muticum-blunt mountain-mint-Other/Unspecified 503-817
Pycnanthemum pilosum-Mountain mint-FoliaFlos/Flores 503-819
Pycnanthemum pycnanthemoides-SOUTHERN MOUNTAINMINT-Other/Unspecified 503-820
Pycnanthemum setosum-awned mountain-mint-Other/Unspecified 503-821
Pycnanthemum tenuifolium-Narrowleaf Mountain Mint-Other/Unspecified 503-822
Pycnanthemum torreyi-Torrey's Mountain Mint-Other/Unspecified 503-823
Pycnanthemum verticillatum-Whorled Mountain-mint-Other/Unspecified 503-824
Pycnanthemum virginianum-Mountain mint-Other/Unspecified 503-825
Ribes nigrumSolbærBlack currantCassisOther/UnspecifiedFoliaFructus/Semen 61, 503-858
Rosa gallicaFransk roseGallic RoseEssig-RoseOther/Unspecified 503-868
Rosa x centifoliaCentifolieroseProvence roseZentifolieOther/Unspecified 503-866
Rosa x damascenaAleksandrinerroseDamask roseDamascener RoseOther/Unspecified 503-867
Rosmarinus eriocalyx---Other/Unspecified 503-2087
Rosmarinus officinalisRosmarinRosemaryRosmarinOther/UnspecifiedFolia 4-110, 61, 503-873, 506
Rosmarinus tomentosus---Other/Unspecified 503-2028
Rosmarinus x lavandulaceus-Lavender Rosemary-Other/Unspecified 503-2029
Rosmarinus x mendizabalii---Other/Unspecified 503-2030
Salvia canariensis-Canarian SageKanaren-SalbeiFolia 503-2031
Salvia dorisiana-Fruit SageHonduras SalbeiOther/Unspecified 503-2032
Salvia fruticosa-Greek oreganoAnatol SalbeiOther/Unspecified 503-890
Salvia gilliesii-'Cordoba' Sage-Other/Unspecified 503-2033
Salvia officinalisLæge salvieSageGarten-SalbeiOther/Unspecified 503-888, 506
Salvia sclareaBroget salvieClaryMuskateller-SalbeiOther/Unspecified 61, 62, 503-889
Sambucus nigraAlmindelig hyldElderSchwarzer HolunderOther/Unspecified 503-892
Santolina chamaecyparissusAlmindelig cypresurtCotton lavenderZypressen-HeiligenkrautOther/Unspecified 61, 503-898
Sassafras albidumAmerikansk sassafrasSassafrasSassafrasbaumFolia 503-900
Satureja cilicica-Turkish Savory-Other/Unspecified 503-2036
Satureja cuneifolia-Cuneate Turkish SavoryWilde BohnenkrautOther/Unspecified 503-2037
Satureja douglasii-California Yerba Buena-Other/Unspecified 503-901, 506
Satureja grandifloraRosenbjergmynteFrench Savory-Other/Unspecified 503-2038
Satureja hortensisAlmindelig SarSummer savoryBohnenkrautOther/Unspecified 503-903
Satureja montanaVinter-SarWinter savoryWinter-BohnenkrautOther/Unspecified 503-904
Satureja obovata-Iberian Savory-Other/UnspecifiedFolia 503-2088
Satureja odora-Scented Pampa Savory-Other/Unspecified 503-2039
Satureja parvifolia-Small-Leaf Pampa Savory-Other/Unspecified 503-2040
Satureja thymbraKanadisk PeberurtGoat OreganoÄgei BohnenkrautOther/Unspecified 503-2042
Saussurea lappa-Costus-Other/Unspecified 503-906
Schinus mollePeruviansk PebertræAmerican pepperFalscher PfefferFructus/Semen 503-907
Sideritis athoa---Other/Unspecified 503-2046
Sideritis germanicolpitana---Other/Unspecified 503-2047
Sideritis mugronensis---FoliaFlos/Flores 503-2048
Sideritis pauli-El Molinillo Sideritis-Other/Unspecified 503-2049
Skimmia arborescens---Folia 503-1092
Stachys germanicaFiltet galtetandDowny WoundwortDeutscher ZiestOther/Unspecified 503-964
Stevia RebaudianaSød steviaHoney LeafHonigblattFoliaFlos/Flores 503-973
Tagetes lucida-Anise Marigold-Other/UnspecifiedFolia 503-2330
Tamarindus indicaTamarindeTamarindTamarindenbaumOther/Unspecified 503-992
Teucrium asiaticum---Other/Unspecified 503-2056
Teucrium cyprium-Cyprus Germander-Folia 503-2058
Teucrium divaricatum canescens---Folia 503-2059
Teucrium gnaphalodes-Iberian Germander-Other/Unspecified 503-2060
Teucrium kotschyanum-Stavros Kotschy's Germander-Folia 503-2061
Teucrium micropodioides-Small 'Cyprus' Germander-Folia 503-2062
Teucrium oxylepis ssp. marianum---Other/Unspecified 503-2090
Teucrium oxylepis ssp. oxylepis---Other/Unspecified 503-2091
Teucrium poliumPoley-KortlæbeFelty germanderMarienkrautOther/Unspecified 503-1009
Teucrium polium var. valentinum-Golden Germander-Other/Unspecified 503-2092
Teucrium pseudoscorodonia---Other/Unspecified 503-2064
Teucrium salviastrum---Other/Unspecified 503-2065
Teucrium scorodoniaKlase-kortlæbeWoodland GermanderSalbeiblättriger GamanderOther/Unspecified 503-2094
Thymus broussonettii-Moroccan Thyme-Other/Unspecified 503-2068
Thymus capitatusKretensisk TimianConehead ThymeÄhren ThymianOther/Unspecified 503-1012
Thymus funkii-Funk's Thyme-Other/Unspecified 503-2100
Thymus longicaulis-KekikLangenstengliger ThymianOther/Unspecified 503-2095
Thymus mastichinaMastikstimianMastic thyme-Other/Unspecified 503-1013
Thymus orospedanus-Orosped Thyme-Other/Unspecified 503-1014
Thymus riatarum-'Moroccan' Thyme-Other/Unspecified 503-2071
Thymus saturejoides-Moroccan Savory Thyme-Other/Unspecified 503-2072
Thymus serpyllumSmalbladet timianBreckland ThymeSand-thymianOther/Unspecified 503-1015
Thymus vulgarisHave-TimianCommon thymeGarten-ThymianOther/Unspecified 503-1016
Thymus zygis-Spanish thymeJoch-ThymianOther/Unspecified 503-2097
Thymus zygis ssp. sylvestris-'Portuguese' Thyme-Other/Unspecified 503-2096
Trachyspermum ammiAjwanajwainAjowanFructus/Semen 503-1018
Tsuga canadensisØstamerikansk hemlockEastern hemlockKanadische HemlocktanneOther/Unspecified 503-1028
Umbellularia californica-California bayKalifornische lorbeerOther/Unspecified 503-1033, 506
Vaccinium corymbosumAmerikansk blåbærAmerican blueberryAmerikanische BlaubeereFructus/Semen 503-1038
Valeriana officinalisLæge BaldrianValerianEchter BaldrianOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1042, 506
Vitex Agnus CastusKyskhedstræVitexMönchspfefferOther/UnspecifiedFoliaFructus/SemenFlos/Flores 503-1067, 506
Zea maysMajsMaizeMaisOther/UnspecifiedFolia 503-1077
Zingiber officinaleÆgte ingefærGingerIngwerOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1078, 506
top of pageIngredientsPlantUse


Sygdomme & anvendelser

Diseases & Uses

Krankheiten & Anwendungen
##<3093>## GBAntinociceptive- 503
##<3100>## GBHypothermic- 503
##<3119>## GBAntinitrosaminic- 503
ACE-hæmmereACE inhibitorACE-Hemmer 503
Aldose-reductase hæmmerAldose-Reductase-Inhibitor- 503
AllergifremkaldendeAllergenicAllergie verursachen 503
AntimutagenAntimutagenicAntimutagen 503
antioxidantAnti-OxidantAntioxidant 503
antiseptiskantisepticAntiseptikum 503
aromastofAromaticAroma 503
epilepsiAnticonvulsantAntikonvulsivum 503
FungicidfungicideFungizid 503
InsekticidinsecticideInsektizid 503
irritationsmiddelIrritantIrritationsmittel 503
krampeAnti-spasmodicKrampf 503
ParfumePerfumeParfüm 503
pesticidPesticidePestizid 503
smerteranalgesicAnalgetikum 503
top of pageIngredientsPlantUse
Custom Search
Copyright © Erik Gotfredsen